Když jsme v druhé polovině roku 2019 plánovali konferenci Web Science, netušili jsme, jaký vidle nám do toho chodí pandemie Covid19. Dlouho jsme pracovali se scénářem offline konference v brněnském KD Rubín. Nic méně jak šel čas, víc a víc bylo jasné, že to tak jednoduché nebude. Zvolili jsme proto plán B, konferenci odvysílat on-line skrze YouTube. Podařilo se. 30. 5. 2020 jsme se sešli s řečníky v PeckaDesign a jeli na živo. Jak to dopadlo, můžete posoudit sami. Jednotlivé přednášky najdete níže, případně můžete přejít na playlist.
S časovými údaji pracuje snad každá webová aplikace. Jenže čas je složitý a většina webových jazyků nabízí pro práci s ním velmi nevhodně navržená rozhraní. Naštěstí existuje i dobře promyšlené řešení, díky kterému už nebudeme muset ztrácet čas odhalováním časových bugů!
Webový vývojář z Brna, pravidelný cestovatel mezi back-endem v PHP a front-endem v TypeScriptu. Rád se vzdělává a ještě raději vrací nabyté zkušenosti zpátky komunitě: přispívá do open-source software, píše články na blog, povídá na meetupech, doplňuje dokumentaci PHP.
Používáte composer nebo npm? A určitě ho používáte správně? Nekomplikujte si život, když nemusíte a hlavně myslete do budoucna! V přednášce se dozvíte mnohé o temné straně balíčků a knihoven. Ať už z pohledu vývoje, z pohledu využití nebo strastí při upgradu.
Zarytý back-end developer systémů, které vydrží v provozu po desetiletí! Denní chleba je pro něj PHP, GoLang a Python. Rád brouzdá ve vodách Devops a nezastaví ho ani cloudové služby jako AWS, GCP nebo Kubernetes.
Žijeme v době, kde řada nástrojů má své interaktivní playgroundy. Místo stahování a instalace si člověk zvládne věci ošahat přímo v prohlížeči. Jsem toho velký fanoušek a jak je mým zvykem, pustil jsem se do tvoření takového playgroundu. Co to obnaší, s čím jsem se potýkal a na jakých technologiích je můj playground postavený, to vše bych vám rád ukázal.
Milan zasvěcuje svůj život opensource a působí jako Developer Advocate. Vytváří a spravuje kolem 200 repozitářů na Githubu, zejména pro PHP, JavaScript a Docker. Spravuje komunitní Nette projekty a stojí za first::class rozšířeními do Nette v podobě Contributte, Nettrine, Apitte a Ninjify. Rád vzdělává sám sebe i ostatní, v rámci Akademie42. Bloguje a tweetuje.
Udělat formuláře, šablony, API, DB, … to všechno umíte, ale jak napsat dobrý objektový model? Na této přednášce se naučíte, jak přestat přemýšlet v tabulkách, a jak začít přemýšlet ve zodpovědnostech, a chování. A to vše pomocí Test-driven development.
Zaměřuju se na modelování & Domain-Driven Design. Baví mě návrh systémů s důrazem na oddělení vrstev, testování a čitý kód. Často pracuji s legacy kódem, který pokrývám testy a nebojím se velkého refaktoringu.
It has been a busy several years in monitoring and observability. While logging and metrics are “guards”, APM (App Perf Monitoring) systems play much more of a detective role, bringing ever more metrics into increasingly complex UIs to suss out performance bottlenecks. This is an intro to APMs!
Emanuil is a Community Engineer with Elastic, the company behind the open source Elastic Stack (Elasticsearch, APM, Kibana, Beats, and Logstash). He’s based in London. He used to be a freelance web developer + ops lead and ran a small open science web dev consultancy with partners for several years. Interested in mentorship, inclusion, small businesses, archery and always curious about how the world works in detail.